WIELKA SOBOTA

W Wielką Sobotę w południe wyjechaliśmy w góry, ponieważ ojciec Piotr był zaproszony do dwóch kaplic na odprawienie Liturgii Wielkiej Soboty.

W pierwszej kaplicy w czasie Liturgii Wielkiej Soboty było jeszcze jasno kiedy rozpaliliśmy ognisko przed kościołem. Pierwszy raz uczestniczyłam w Liturgii światła i poświęcenia ognia kiedy było jasno. Wszyscy miejscowi mieszkańcy gorliwie się modlili.

Brakowało nawet strojów dla ministrantów. Agnieszka z radością służyła przy ołtarzu razem z miejscowym chłopcem. A mieszkańcy bardzo się cieszyli, że mają gości z Polski – świeckich misjonarzy. Po zakończeniu liturgii opowiadaliśmy dlaczego pojechaliśmy na misje i o naszym doświadczeniu misyjnym w Kolumbii. Długo rozmawialiśmy. To było piękne spotkanie.

Tak długo rozmawialiśmy, że zrobiło się ciemno. W górach nadal było pięknie. Wieczorem zachwycał nas widok na miasto Cali w dole.

Pojechaliśmy do drugiej większej kaplicy.

Bardzo lubię ten moment, gdy w ciemności pojawiają się świece. To tak pięknie symbolizuje, że Jezus jest światłością świata.

Wigilia Paschalna stanowi początek radosnych obchodów Zmartwychwstania. Cieszyliśmy się bardzo, ze możemy tak pięknie przezywać Triduum Paschalne w Kolumbii.

Podziwialiśmy Agnieszkę, że dzielnie służy do drugiej długiej Liturgii i wysłuchuje znowu dziewięciu czytań tego samego dnia.

A wieczorem w naszym kościele parafialnym uczestniczyliśmy jeszcze  w procesji. Marek najbardziej aktywnie. Niósł jedną z platform, na której był święty Jan. Na drugiej platformie była figura Matki Bożej. Ta uroczysta procesja jest związana z ofiarowaniem Maryi jako Matki nie tylko dla Jana ale dla całego kościoła.

Procesja wyglądała wspaniale. Wszyscy, którzy nosili figury byli ubrani w specjalne fioletowe, pokutne stroje. Na ramionach mieli czerwone lub fioletowe poduszki, aby belki nie wrzynały się w ciało. A był to nie lada wysiłek. Procesja trwała półtorej godziny a figury były bardzo ciężkie.

Życzymy wspaniałego przeżycia Wigilii Paschalnej.

Na koniec jeszcze kilka przydatnych linków:

Jak przeżyć Wielką Sobotę?

Jak przeżyć Wigilię Paschalną?

Modlitwa do pobłogosławienia pokarmów na Niedzielę Wielkanocną

Przed rozpoczęciem śniadania wielkanocnego – w związku z tym, że nie mogliśmy zanieść pokarmów do poświęcenia do kościoła – modlitwę błogosławieństwa należy odmówić w domu.

Na stole ustawiamy świecę.

Osoba dorosła: – Chrystus zmartwychwstał, alleluja!

Odpowiadamy: – Prawdziwie zmartwychwstał, alleluja!

Czytanie z  Listu do Tesaloniczan:

„Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”.

Osoba dorosła: – Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Odpowiadamy: – Amen. Żeby pobłogosławić pokarmy, możesz odmówić własną modlitwę, dziękując Bogu za Jego dary i za życie, które dzięki Jego zmartwychwstaniu dostaliśmy na wieczność.

Zadbaj o świąteczny nastrój w domu. Ubierzcie się elegancko. Przeżyjcie w  skupieniu transmisję. Przyjmijcie komunię św. duchową.

Żeby lepiej rozumieć Wielkanoc, poczytajcie w  Piśmie Świętym ostatni rozdział z Ewangelii św. Łukasza. To opisy tego, jak zmartwychwstały Jezus objawiał się swoim uczniom.

Pamiętajcie: o tej trudnej Wielkanocy będziecie opowiadali kiedyś dzieciom i wnukom. Jezus Zmartwychwstał i żyje! Przekroczył granicę śmierci, odsunął kamień, wyprowadził z grobu umarłych: dlaczego i nas ma nie wyprowadzić na wolność …