WIELKI CZWARTEK

Dzisiaj Wielki Czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne.

W Ameryce Południowej niezwykle barwnie przeżywa się Triduum Paschalne. Jednak w  tym roku, podobnie jak w Polsce, z powodu koronawirusa niestety każdy przeżywa liturgie w domu. Jednak chętnie powspominamy nasze misyjne doświadczenia.

W 2018 roku pracowaliśmy na misji w Kolumbii. Wielkanoc przeżyliśmy w mieście Cali na południu Kolumbii. To było wspaniałe doświadczenie.

Kolumbijczycy bardzo angażują się w Triduum Paschalne. Szyją stroje, organizują barwne  procesje.

W Wielki Czwartek na środku kościoła przygotowali pięknie przystrojony stół, a na nim winogrona, chleby w kształcie ryby i szampany. W tamtym czasie w diecezji obchodzono rok rodziny i z tego powodu wyjątkowo w rolę dwunastu apostołów wcieliło się sześć małżeństw. Mieliśmy zaszczyt być jedną z par. Mężowie mieli pomarańczowe stroje, a żony białe. W czasie liturgii gdy nadszedł moment wspominania tego jak Pan Jezus mył nogi apostołom, każdy mąż mył nogi swojej żonie a ksiądz tylko wycierał nogi ręcznikiem. Następnie żona myła nogi swojego męża i ksiądz wycierał. Symbolicznie przywoływaliśmy słowa Jezusa o tym, aby służyć i zachęcaliśmy do służenia sobie nawzajem w rodzinie.

Marek dodatkowo otrzymał rolę świętego Piotra. Byłam bardzo dumna z mojego męża, jak dobrze radził sobie mówiąc do mikrofonu (i to po hiszpańsku ). Pan Bóg naprawdę uzdalnia powołanych.

Na zdjęciu poniżej święty Piotr z Jezusem.

To było wspaniałe przeżycie. Zaskoczyły nas oklaski po mszy świętej i to że naprawdę wypiliśmy szampana i zjedliśmy winogrona.

W tym roku jakoś szczególnie dosłownie można potraktować słowa Pana Jezusa: „U ciebie chcę urządzić Paschę z moimi uczniami”.

W tym roku nie możemy wszyscy spotkać się w kościele, ale możemy wspaniale przeżyć Wielki Czwartek w naszych domach .

Fot. Monkpress/East News. Szklarska Poreba Kosciol pw. Bozego Ciala w Szklarskiej Porebie. N/Z wnetrze kosciola, dekoracje, obraz, fresk ostatnia wieczerza w Wieczerniku Pana Jezusa Chrystusa z apostolami, Pan Jezus Chrystus, apostolowie, Wieczernik, msza swieta pierwsza, eucharystia, ustanowie eucharystii, wielki czwartek, kielich, chleb

Przeżywanie Triduum Paschalnego i Wielkanocy w czasie pandemii jest trudne. Dla wierzących najtrudniejszym doświadczeniem będzie niemożność uczestniczenia w liturgii Kościoła w najważniejszych wydarzeniach roku, w celebracjach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Fakt, że nie możemy wyjść z domu, nie oznacza, że Wielkanoc została odwołana. Jezus zmartwychwstaje – i to mimo okoliczności – jest dobra nowina, najlepsza, jaką może otrzymać świat.

Nie chcemy rozpaczać. Chcemy świętować mimo wszystko. Chcemy przeżywać Wielkanoc tak, żeby doświadczać obecności Zmartwychwstałego. On przecież nie zostawi nas tylko dlatego, że nam nie wolno wyjść z domu.

Przewodnik Katolicki opracował specjalny e-book „Wielkanoc w domu” jest darmowy – zachęcamy, by dzielić się nim, by nikt nie musiał już pytać, jak przeżyć te święta bez wyjścia do kościoła. Przewodnik w przejrzystej formie graficznej proponujemy wiele rozwiązań na Triduum Paschalne i Wielkanoc. Można je potraktować jak elementy mozaiki, z której każdy wybierze te, z którymi czuł się będzie świątecznie i bezpiecznie.

Zachęcamy do przejrzenia przewodnika i zastosowania wybranych pomysłów, aby dobrze przeżyć Wielkanoc 2020.