WIELKI PIĄTEK

 

 

 

 

 

 

 

Wielki Piątek jest dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest publicznie Droga Krzyżowa.

 

W Ameryce Południowej niezwykle barwnie przeżywa się całe Triduum Paschalne. Wczoraj opisywaliśmy jak wyglądała Ostatnia Wieczerza w naszej parafii w Cali na południu Kolumbii.

Na zdjęciu poniżej chleb w kształcie ryby, który spożywaliśmy po Mszy świetej wieczerzy Pańskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie Najświętszy sakrament został umieszczony w specjalnie przygotowanej Ciemnicy. Możemy zobaczyć jak inaczej wygląda ciemnia w Ameryce Południowej. Żywe kolory są niezwykle ważne. Na zdjęciu tego nie widać ale dodatkowo zmieniało się światło.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielki Czwartek i Wielki Piątek są dniami wolnymi od pracy w Ameryce Południowej. Dlatego świętowanie Wielkiego Piątku odbywa się o różnych porach dnia. W naszej parafii droga krzyżowa była o 8.00 rano, pasja i śmierć Jezusa i adoracja krzyża o 15.00, refleksja siedmiu słów i procesja grobu pańskiego o 19.00.

Kolumbijczycy bardzo angażują się w Triduum Paschalne. Szyją specjalne  stroje i organizują barwną drogę krzyżową. Co ciekawe na ulicy  miasta zazwyczaj  rozgrywają się tylko stacje od I do X – Jezus z szat obnażony. Cztery najważniejsze stacje odbywają się później w kościele połączone z adoracją krzyża.

Na zdjęciach poniżej można zobaczyć jak Jezus jest prowadzony na sąd. W rolę faryzeuszy wcieliły się kolumbijskie dzieci. Młody człowiek grający pana Jezusa był bardzo zaangażowany a inscenizacja dobrze przygotowana. Pod ubraniem miał woreczki z wodą zabarwioną farbą na czerwono. Kiedy żołnierze rzymscy uderzali biczem pękały i wyglądało jakby krew wypływała. Aktor grający Jezusa był bardzo dzielny bo uderzenie biczem bolało.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasza córka Agnieszka otrzymała rolę Matki Bożej. Bardzo cieszyła się, że była częścią tej pięknej inscenizacji.

 

Na zdjęciach można tez zobaczyć jak wyglądają kolumbijskie biedne dzielnice. Warto zwrócić uwagę na tatuaże z Matką Bożą,  kraty w oknach i płoty z blachy falistej. Kradzieże i napady są na porządku dziennym w tym biednym, zranionym długa wojną domową i kartelami narkotykowymi,  kraju.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Droga krzyżowa  była wspaniałym przeżyciem. Zarówno dla aktorów, organizatorów jak i obserwujących.

Zakończyła się na X stacji – Pan Jezus z szat obnażony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O 15.00 spotkaliśmy się w kościele ponownie aby przeżyć pasję i mękę Pana Jezusa.

Natomiast wieczorem odbyła się procesja do Bożego Grobu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czasie Triduum Paschalnego warto słuchać wyciszającej muzyki albo rozpamiętującej mękę pańską.

Poniżej propozycja kantyku:

Pasja | Mocni w Duchu official

https://www.youtube.com/watch?v=G58tK2uxEbo

Kantyk o Męce Pańskiej – Adoramus Te, Christe

https://www.youtube.com/watch?v=rZnGSRaHalI&list=PLACB-O1y4hddhq3HS7buqHyzHChjS4Bza

 

 

Czy znacie Państwo  ojca Adama Szustaka ? Ma wiele wartościowych filmików. Dzisiaj zachęcam do posłuchania jak przeżyć dobrze Wielki Piątek.

Jak przeżyć Wielki Piątek?

https://www.youtube.com/watch?v=j7KBNE379pA

 

 

Zachęcamy też do odmówienia Koronki do Miłosierdzia Bożego o 15.00 i w dowolnym momencie specjalnej drogi krzyżowej na czas pandemii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przewodnik Katolicki opracował specjalny e-book „Wielkanoc w domu” Zachęcamy do przejrzenia przewodnika i zastosowania wybranych pomysłów, aby dobrze przeżyć Wielkanoc 2020.

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.przewodnik-katolicki.pl/NEWS/2019/Wielkanoc-w-domu

86total visits,1visits today

O autorze

Zostaw wiadomość

*

captcha *