Wielki Tydzień

Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień – najważniejszy tydzień w roku w życiu chrześcijanina.

W tym roku mamy wyjątkowy Post. Wielu z nas praktycznie nie wychodzi z domu. Jesteśmy oddzieleni od innych. Możemy dobrze wykorzystać ten czas, aby głębiej przeżyć święta Wielkanocne.

Nam tez bardzo brakuje misyjnych zadań. W poprzednich latach bardzo aktywnie angażowaliśmy się w przygotowania do świąt. Teraz możemy powspominać poprzednie święta, opisać dla was wielkanocne zwyczaje w różnych krajach i zrobić wszystko, aby te święta były pięknie duchowo przeżyte.

W Ameryce Południowej zwyczaje wyglądają nieco inaczej niż u nas. W czasie całego okresu postu w kościołach zasłonięte są fioletowym  lub niebieskim płótnem wszystkie figury.

Kościół Santa Cruz w Mexico City (MEKSYK), Wielki Tydzień  2015

W wielu kościołach przygotowywana jest specjalna wystawa wielkopostna tzw. kaplice cierpienia. Największe wrażenie zrobiła na nas Kaplica Cierpienia w klasztorze karmelitanek w Mexico City (patrz zdjęcia poniżej). Po lewej widzimy min. koguta – symbol św. Piotra. Wystrój nawiązuje do cierpienia św. Piotra, który zaparł się Jezusa zanim kogut zapiał trzy razy. Kaplica po prawej pokazuje cierpienie Matki Bożej. Zwróćmy uwagę na ciekawe ubranie Matki Bolesnej w otoczeniu szkieł reprezentujących łzy Maryi.

Kaplice cierpienia , klasztor karmelitanek w Mexico City (MEKSYK) 2015.

ROZWAŻANIA NA WIELKI TYDZIEŃ

Wydział duszpasterski diecezji pelplińskiej przygotował na Wielki Tydzień rozważania rekolekcyjne dla Dorosłych i Młodzieży.

DOBRE APLIKACJE NA TELEFON

Gorąco polecam zainstalowanie chrześcijańskich aplikacji w telefonie. Najlepiej nabrać dobrego zwyczaju- jak pierwszy raz rano sięgam po telefon najpierw odpalam ulubioną aplikację chrześcijańską i czytam czytania na dany dzień i krótkie rozważanie.

Zawsze staram się rozpocząć dzień od przeczytania rozważań na dany dzień (korzystam z Lectio Divina lub Modlitwa w drodze). Zajmuje to kilka minut a mam pewność, że zaczynam dzień po Bożemu.

Poniżej krótki opis trzech aplikacji na telefon. Wystarczy w wyszukiwarce  wpisać nazwę aplikacji i android, szybko znajdziecie i zainstalujecie na swój telefon.

My korzystamy z nich wszystkich.

Modlitwa w drodze

Nasza aplikacja to codzienne kilku minutowe medytacje w formie dźwiękowej i tekstowej. Proponowana modlitwa zakorzeniona jest w duchowości ignacjańskiej, dzięki czemu odkryjesz, jak Słowo Boże jest aktualne dla twojego życia. Modlitwa w drodze to doskonały sposób na regularną modlitwę, dzięki której poznasz Boga, a w ten sposób i siebie samego.

Pismo święte

Oddajemy w Twoje ręce bezpłatną aplikację z tekstem Pisma Świętego Biblii Tysiąclecia. Umożliwia ona czytanie Pisma Świętego w dowolny sposób – ciągły lub wybranymi fragmentami, w czym dodatkowo pomaga opcja dodawania do ulubionych czy zaznaczania wersów markerem. Aplikacja pozwala na przejście do czytań z liturgii Kościoła Katolickiego na każdy dzień, z bezpośrednim dostępem do dnia bieżącego. Zawiera ponadto, systematycznie poszerzaną, listę popularnych modlitw. Co ważne, powyższe funkcjonalności nie wymagają połączenia z internatem i nie zawiera reklam.

Aplikacja daje możliwość modlitwy brewiarzem(online) oraz dostępu do informacji o Świętym z dnia oraz komentarza do czytań z dnia(online).

Tekst Biblii Tysiąclecia (IV i V wydanie) wykorzystany za zgodą wydawnictwa PALLOTTINUM.

Lectio Divina

Aplikacja „Lectio Divina – On Jest” to pomoc w takim czytaniu Słowa Bożego, aby to Słowo przemieniało nasze myślenie i abyśmy w Jego świetle dokonywali dobrych wyborów i podejmowali dobre decyzje.

Autorami rozważań – komentarzy – są ludzie świeccy. Komentarze mają, w zamierzeniach autorów, raczej pomocniczy charakter. Głównym celem jest osobiste spotkanie czytającego ze Słowem Bożym, które, jak mówi św. Paweł, jest samo w sobie „żywe, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca” (Hbr 4,12). Dokonuje się to przez poprowadzenie czytającego, krok po kroku, przez poszczególne etapy tej metody
rozważania Słowa Bożego:

1. Czytanie (lectio),
2. Medytację (meditatio),
3. Modlitwę (oratio) i trwanie przed Bogiem (contemplatio).
4. Działanie (actio)

Aplikacja działa offline, aktualizacje tekstów pobierane są z sieci raz w tygodniu (w sobotę) na każdy następny tydzień. Dodatkową pomocą dla korzystających z aplikacji
jest przystępny opis całej metody Lectio Divina.

Zapraszamy do przeżycia Wielkiego Tygodnia w sposób głęboki.

Oczywiście najważniejsze to uczestnictwo w Triduum Paschalnym. Bez problemu znajdziemy trtansmisje w tV lub internecie. Udekorujmy stół, zapalmy świece. Ubierzmy się odświętnie i przeżyjmy te liturgie najpiękniej jak możemy w swoim domowym kościele.

Poniżej kilka pomysłów na działania w Wielkim Tygodniu, które wzmocnią przeżycie tego wyjątkowego czasu.

TWÓRCZE PRZEŻYCIE WIELKIEGO TYGODNIA

Wykorzystajmy ten czas dobrze.

BŁOGOSŁAWIONEGO WIELKIEGO TYGODNIA !!!!