XII Tydzień Biblijny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniach 26 IV – 2 V 2020 w Kościele w Polsce przeżywaliśmy XII Tydzień Biblijny pod hasłem: „Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia”. Celem Tygodnia Biblijnego jest ponowne odkrycie i pogłębienie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i osobistym życiu wiernych. Niedziela 26 IV zainaugurowała XII Tydzień Biblijny – rozpoczynający się od IV Narodowego Czytania Pisma Świętego, które nawiązuje do przeżywanej niedawno 1050-tej rocznicy Chrztu Polski i proklamacji Ewangelii, która stała się kamieniem węgielnym polskiego państwa oraz polskiej kultury. Zarówno hasłem jak i wybranymi do wspólnotowej lektury tekstami z Ewangelii według św. Mateusza nawiązuje również do 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Ten wielki Papież przez cały swój pontyfikat głosił Ewangelię wszystkim narodom świata. Wypełniał posłannictwo zlecone przez zmartwychwstałego Chrystusa apostołom i ich następcom: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” (Mt 28,19).

Patronat honorowy nad czwartym Narodowym Czytaniem Pisma Świętego sprawowali: Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki.

Uroczysta celebracja 26 IV pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego – z udziałem zaproszonych lektorów – odbyła się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i była transmitowana na żywo w TVP 1 o 7:00. Ten sam rytuał czytania Pisma świętego  towarzyszył Mszy św. sprawowanej przez abp Wacława Depo w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Tego dnia Ojciec Święty Franciszek po modlitwie „Regina Coeli” skierował do Polaków słowa pasterskiej zachęty nie tylko do osobistej, ale i wspólnotowej lektury Pisma świętego.

Materiały związane z XII Tygodniem Biblijnym dostepne są za pośrednictwem poniższych linków:

Biuletyn (PDF)

Formularz Narodowego Czytania (PDF)

Sigla biblijne (PDF)

22total visits,1visits today

O autorze

Zostaw wiadomość

*

captcha *